A mi világunk 2009/2010

Az alábbi oldalról kiindulva elérhetőek "A mi világunk" országos természettudományi tanulmányi verseny 2009/2010-es fordulójának első három internetes fordulójának feladatai, megoldókulcsai, illetve a helyi döntő eredményei.

Versenykiírás

Versenykiírás a szakközépiskolák és szakiskolák 9-10. évfolyamos tanulóinak 2009-2010. tanévben

A Szegedi Szolgáltatási Középiskola és Szakiskola Kossuth Zsuzsanna Egészségügyi és Könnyűipari Tagintézménye évek óta rendez természettudományokkal foglalkozó vetélkedőt iskolai szinten. Tapasztalatunk szerint a hétköznapi életből kiragadott problémákkal megvilágítható a természettudományos műveltség fontossága. Idén először országos szinten elérhetővé tesszük feladatainkat.

Célunk a tanulók természettudományos érdeklődésének felkeltése, általános természettudományi gondolkodásának formálása, a környezet sajátosságainak, változásainak megismerése, értékelése, a felelősségteljes, környezetkímélő magatartás kialakítása.

Az előzővel egyenrangú célnak tekintjük a napjainkban oly időszerű gazdaságos, takarékos szemlélet erősítését, a javakkal való okos gazdálkodás képességének fejlesztését. Iskolánk profiljából adódik, hogy az érintett területek mellett hangsúlyt kap az egészséges életmód kérdése is.

Versenyünkkel arra törekszünk, hogy sikerélményhez juttassuk a természettudományok iránt érdeklődő diákokat: lehetőséget adjunk vállalkozó kedvük, kreativitásuk megmutatására, s így ez a tanórán kívüli tevékenység motiváló lehet a további tanuláshoz, kutatáshoz.

A verseny lebonyolításáról

A verseny három internetes fordulóból és egy szóbeli döntőből áll, melynek helyszíne Szeged.

Az egyes fordulók feladatainak megoldására egy hónap áll rendelkezésre, majd e-mailben kell elküldeni.

A feladatokat s az elért eredményeket a verseny honlapján (http://www.kossuthzs-szeged.sulinet.hu/) tesszük közzé. Az első feladatsor november 15-én letölthető a honlapról.

A szóbeli döntőbe a 10 legtöbb pontot elérő csapat kerül be.

A döntő 1 napos lesz. A résztvevők a vetélkedés mellett városnéző sétán vehetnek részt.

Az utazás és az étkezés költségének egy részét a csapatoknak vállalniuk kell. (Hogy hányadát, az még a szervezők pályázati forrásaitól függ.)

A csapatok teljesítményét rangos szakmai zsűri értékeli pontozásos rendszerben. A zsűri olyanokból áll, akik tudományterületük elismert szakemberei, ugyanakkor széleskörű ismeretekkel rendelkeznek, nagy tapasztalatuk van az oktatásban és a szakmai vetélkedők értékelésében.

Díjazás: minden döntőbe jutott diák és felkészítő tanár oklevelet kap, az első 3 csapat értékes jutalomban részesül.

Résztvevők, nevezés

A vetélkedőre 3 fős csapatok nevezhetnek. Egy iskolából, osztályból több csapat is nevezhet, de egy tanuló csak egy csapatban lehet. A csapatok több iskolából is összeállhatnak. Ha valaki betegség vagy egyéb okok miatt a vetélkedő folyamán kiesik a csapatból, másik diák léphet a helyére, de erről a verseny szervezőit értesíteni kell.

A nevezésben kért adatokat - a csapattagok neve, születési időpontja, lakhelye, iskolája neve, osztálya, a csapat e-mail címe, ha van felkészítő tanár, annak neve – nem tesszük fel internetre, a döntőig titkosan kezeljük. Éppen ezért meg kell adni egy választott csapatnevet is. A név tartalmazzon minimum öt betűt és egy háromjegyű számot is (szóközt és speciális, pl. grafikus jeleket se használjanak). Egyes fordulók eredményeit ezen a néven tesszük közzé a honlapon.

A nevezési díj 600 Ft/csapat (azaz 200 Ft/fő), amit egy összegben, a nevezéssel egy időben kell befizetni átutalással a Raiffeisen Bank Zrt. NGSZ-SZSZKSZ/Kossuth Zs. 12067008-00119351-06100003 bankszámlára. Fontos, hogy az átutaláson a megjegyzés rovatban a csapat nevét és a befizető nevét is tüntessék fel! Ha a befizetésről nem csak nyugtát, hanem ÁFÁ-s számlát kérnek, akkor a számlán feltüntetendő cégnevet (pl. az iskoláét, ha átvállalja a díjat) szintén jelezzék!

Nevezést az első forduló feladatainak megjelenése után folyamatosan, legkésőbb a megoldások beküldésével fogadunk el e-mailben, a honlapon szereplő kitöltött nevezési lapon. Az első forduló beérkezési határideje utáni nevezéseket nem vehetjük figyelembe!

A vetélkedő menetrendje

Fordulók Kiírás Beküldési határidő
1. forduló 2009. november 15. 2009. december 15.
2. forduló 2010. január 10. 2010. február 10.
3. forduló 2010. február 15. 2010. március 15.

Döntő: 2010. áprilisában, Szegeden
e-mail: amivilagunk@yahoo.com

Eredményes versenyzést, jó szórakozást kívánunk!
Szervezők: A Szegedi Szolgáltatási Középiskola és Szakiskola Kossuth Zsuzsanna Egészségügyi és Könnyűipari Tagintézményének természettudományi munkaközösségei

Feladatsorok, megoldások, eredmények

Ezen az oldalon az "A mi világunk" országos természettudományi tanulmányi verseny 3 fordulójának feladatsorai, a feladatsorok megoldásai és az eredmények érhetőek el.

Tudnivalók a második fordulóhoz

A második forduló feladataihoz ajánlunk egy forrást, ahol videót is találhattok egy hullámerőmű működéséről: itt elérhető.

Tudnivalók az első fordulóhoz

Az első forduló néhány plakátterve: plakáttervek

Kaptunk egy észrevételt az első forduló 13. feladatával kapcsolatban, ezért módosítottuk a javítókulcsot.
13. Értelmezd a képet!
Az USA a CO2 kibocsátás mértéke szerint első, Ausztrália pedig utolsó az oszlopdiagram szerint. Miért színezték azonos színnel a két ország területét?
Egy mondattal válaszoljatok!
Beküldendő: Fejenként ugyanannyi szén-dioxid kibocsátás Ausztráliában, mint az USA-ban. (2 pont)

A döntő

Erről az oldalról az "A mi világunk" országos természettudományi tanulmányi verseny döntőjével kapcsolatos oldalak érhetőek el.

Levél a döntőbe jutott csapatoknak

Kedves Versenyzők és a felkészítésben résztvevő Kolléga!

"A mi világunk" Országos Diákvetélkedő szervezői nevében gratulálunk, hogy csapatotok a három Internetes fordulóban nyújtott teljesítménye alapján bejutott a 10 legjobb csapat közé, és így jogot szerzett a szegedi döntőn való részvételre!

Ennek kapcsán néhány fontos tudnivalót közlünk az alábbiakban, és kérünk benneteket, mielőbb válaszoljatok a kérdéseinkre.

Döntő időpontja: 2010. április 24. szombat
Helye: Szeged, Kodály tér 1.

A csapatok teljesítményét 3 fős rangos szakmai zsűri értékeli pontozásos rendszerben. A zsűri olyanokból áll, akik tudományterületük elismert szakemberei, ugyanakkor széleskörű ismeretekkel rendelkeznek, nagy tapasztalatuk van az oktatásban és a szakmai vetélkedők értékelésében. A szóbeli döntőben minden csapat azonos eséllyel indul, azaz az eddig szerzett pontok nem számítanak.

A verseny időtartama kb. 3 óra.

  • 10:30-11:00-ig gyülekező
  • 11-kor rövid köszöntő, 1. forduló
  • 12:30-13:30-ig ebédszünet
  • A 2. forduló kb. 13:30-tól 15:00-ig tart.
  • 15:30-kor eredményhirdetés

Ezt követően 1 órás fakultatív városnéző séta Szeged belvárosában idegenvezetéssel.

Az utazás költségét a csapatoknak kell vállalniuk, mert sajnos pályázatunkat elutasították. A vendéglátást, az ebédet a Kossuth Zsuzsanna Tagintézmény biztosítja a csapattagoknak és a felkészítő tanáruknak.

Díjazás: minden döntőbe jutott diák és felkészítő tanár oklevelet kap, az első 3 csapat jutalomban részesül.

Kérjük, válaszoljatok legkésőbb március 30-ig a következő kérdésekre:

  • A nevezési lapon feltüntetett csapattagok változtak-e?
  • A felkészítő tanár neve, illetve ő jön-e veletek kísérőtanárként?
  • Amennyiben - sajnálatunkra - mégsem tudnátok részt venni a versenyen, kérjük mihamarabb jelezzétek, mivel ebben az esetben szándékunkban áll az eddigi eredmények alapján sorrendben a következő (11.) csapatot meghívni.
  • Végül pedig nagyon fontos lenne közölnötök, hogy vonattal, vagy autóval érkeztek Szegedre, és kb. mikorra? Van-e olyan csapat, aki nem tud a tervezett 10:30-11:00 között megérkezni?

A gyors válaszotok után véglegesítjük a verseny forgatókönyvét, és a honlapon részletes tájékoztatást olvashattok.

Szeretettel várunk benneteket: A szervezők.

Szeged, 2010. március 23.

A döntő helyszínének megközelítése

A záró szóbeli fordulóra 2010. április 24-én, szombaton kerül sor Szegeden, a Kossuth Zsuzsanna Egészségügyi és Könnyűipari Szakképző Iskolában a Kodály tér 1. szám alatt.

Budapestről, Miskolcról, Ajkáról és Szegedről várunk csapatokat.
A Budapestről érkező csapatokat (7 csapat) várjuk a vasútállomáson a Budapest Nyugati pályaudvarról 7:53-kor induló vonatnál, mely Szegedre 10:15-kor érkezik. Az állomás peronján a "A mi világunk" Országos Diákvetélkedő táblát keressék.

Az 1-es villamospótló busszal a Széchenyi térig, majd onnan 5-ös vagy 9-es trolibusszal a Diófa vendéglőig jönnek. Az állomáson vonaljegyek válthatók. Napijegy: 830 Ft.

Amennyiben van olyan Budapestről érkező csapat, amelyik nem kíván Szegeden a csoporttal együtt közlekedni, kérjük levélben előre jelezze, ezzel megelőzhető a felesleges várakozás a peronon.

A miskolci csapat pénteken érkezik, szombaton ugyanezzel a helyi közlekedéssel utazhat az iskolához.

Ajkáról kocsival érkeznek, parkolójegy nem kell az iskola előtt.

Gyülekezés 10:40-11:00-között.

A verseny 11:00-15:00-ig tart, (közben ebéd) az eredményhirdetés után egy órás fakultatív városnéző séta a Széchenyi tértől Szeged belvárosában idegenvezetéssel.

Mindenkit szeretettel várunk.

A döntő tartalmi tematikája

A döntő feladatai hasonló témájúak lesznek, mint az írásbeli feladatok. Aktuális környezetvédelmi problémákkal kapcsolatosak:

  • levegőszennyezés (szmog, ózonlyuk, savas eső)
  • víz (vízellátás, ivóvíz, vízszennyezés, öntisztulás)
  • talaj (szennyezés, talajkárok, talajvédelem)
  • energiák
  • hulladék

A feladatok megoldásához az írásbeli fordulókon használhattak segédeszközöket pl.: internetet, és kevés tankönyvi ismeret szerepelt. Most a szóbeli döntőn kapnak a csapatok információkat (pl.: filmrészlet, vetített anyag stb.), melyek alapján kell a válaszokat összerakniuk, felismerniük. A három írásbeli forduló áttekintését javasoljuk.

A játékos feladatok megoldásához alapképességek szükségesek, mint például szövegértés, kreativitás, memória, kommunikáció.

A döntő eredményei

"A mi világunk" országos természettudományi tanulmányi verseny döntőjének eredményei.

Eredmények

Helyezés Csapatnév Iskola neve Város Csapattagok
I. MissFémek 777 Szent István Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégium Budapest Surányi Vivien, Vajó Judit Réka, Holczinger Vivien
II. Ökotrio 222 Szent István Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégium Budapest Huszár Tivadar, Szulcsik Károly, Kis Norbert
III. Kétezer 911 Szegedi Ipari, Szolgáltató Szakképző és Általános Iskola Déri Miksa Tagintézménye Szeged Bódi László, Feigl László, Takács András

A részletes pontozási táblázat az alábbi linken tölthető le.

Letölthető fájlok: 

A döntő menete

A mi világunk című országos vetélkedő döntőjét 2010. április 24-én rendeztük Szegeden. Csapatok érkeztek Ajkáról, Miskolcról, Budapestről és Szegedről.

A zsűri tagjai

  • Dr. Szatmáry Károly egyetemi docens (zsűrielnök)
  • Szabóné Diós Edit igazgatóhelyettes
  • Thirring Gyuláné természettudományos munkaközösség-vezető

A döntő rövid történései

  • 10:30-11:00-ig a csapatok gyülekeznek az iskola aulájában.
  • 11:00-kor felvonulás a terembe, rövid köszöntő, bemutatkozás.
  • A verseny Dr. Szatmáry Károly: Az energia fejlődése az ősrobbanástól napjainkig című előadásával kezdődik, amelyet az előadás anyagából 13+1 kérdéses TOTO követ.
  • A második feladat a fényszennyezéssel foglalkozik.
  • A harmadik feladat a közelmúltban Izlandon történt vulkánkitörés problémáira kérdez rá.
  • 12:30 - 13:15-ig ebédszünet
  • Negyedik feladat körkérdés különböző témákban.
  • Ötödik memóriafeladat.
  • Hatodik "Egérrágta szöveg"-ek a hulladékgazdálkodás témaköreiből.
  • Hetedik pedig egy szókirakó.
  • 15:00-kor a zsűri rövid értekezése után, a holtverseny eldöntése villámkérésekkel és eredményhirdetés.

Eredmények

Helyezés Csapatnév Iskola neve Város Csapattagok
I. MissFémek 777 Szent István Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégium Budapest Surányi Vivien, Vajó Judit Réka, Holczinger Vivien
II. Ökotrio 222 Szent István Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégium Budapest Huszár Tivadar, Szulcsik Károly, Kis Norbert
III. Kétezer 911 Szegedi Ipari, Szolgáltató Szakképző és Általános Iskola Déri Miksa Tagintézménye Szeged Bódi László, Feigl László, Takács András

A jó hangulatú tartalmas napot egy, idegenvezetéssel egybekötött városnéző séta zárta Szeged belvárosában.

Minden résztvevőnek gratulálunk!

A feladatok megalkotói, az írásbeli fordulók és a döntő megszervezői

  • Dr. Szatmáryné Mészáros Ibolya
  • Pósfainé Szarvas Éva
  • Víghné Tisótzki Tünde

Képek a döntőről